Noslēdzies 1.pirts festivāls Latgalē „Ozolpēriens 2017”

FaceBook  

1pirts festivls latgal ozolpriens 21072017 107 20170801 1252095963

Ar sirsnīgiem pasākuma atklāšanas un noslēguma rituāliem, vērtīgām un profesionālām konsultācijām un meistarklasēm, relaksējošām un dziedinošām pirts, skaistumkopšanas un masāžas procedūrām, izglītojošām radošajām darbnīcām, pirtnieku meistarības konkursu, pirts tērpu modes skati, daudzveidīgiem dažādu mākslinieku priekšnesumiem, uguns šoviem un citiem spilgtiem brīžiem ir pagājis pirmais pirts festivāls Latgalē, kura mērķi bija ķermeņa un gara labsajūtas harmonizēšana, kā arī dažādu tautu, dažādu kultūru apvienošana, saliedēšana caur pirts un veselības rituāliem, jo pirtij nav valodas barjeras, tā runā citā, savā valodā.. Bagāta bija arī kultūras programma, lutinot apmeklētājus ne tikai ar pirts un ķermeņa lutināšanas procedūrām, bet priecējot arī viņu acis un ausis. Kas tad notika šo trīs festivāla dienu laikā, par to lasiet plašākā rakstā avīzes sestdienas izlaidumā.

1pirts festivls latgal ozolpriens 21072017 18 20170801 1825234682

Piektdien pēcpusdienā, kad lielākā daļa pirtnieku un meistaru jau bija klāt, bija laiks svinīgi atklāt pasākumu. Pie Tautas nama pulcējās gan meistari, gan pasākuma apmeklētāji, gan arī, protams, skatuves mākslinieki. Svinīgā gājienā dziesmu pavadībā svētku dalībnieki visi kopā devās uz Līgo kalnu, kur Latvijas slavenākās zāļu sievas, pirtnieces un stāstnieces Līgas Reiteres vadībā notika četru stihiju – zemes, uguns, ūdens un gaisa savienošanas rituāls, kam sekoja oficiāla festivāla ugunskura iededzināšana, kura galvenā doma bija uguni uzturēt visu festivāla laiku līdz pat tā noslēgumam svētdien. Rituāliem sekoja koncerts, kurā uzstājās gan Ozolaines pagasta folkloras kopa “Zeiļa”, gan teātra – studijas “Joriks” kazaku dziesmu ansamblis “Lazorevij cvetok” un ukraiņu ansamblis “Vodograj”, kā arī solistes Amanda Mileika un Margarita Proveja, a'capella versijā izpildot latviešu tautasdziesmas. Pēc oficiālās atklāšanas meistari devās uz savām darbavietām, bet apmeklētāji varēja doties iepirkties amatnieku tirdziņā, vizināties ar reitterapijas zirgiem, apmeklēt pirtnieku lekcijas, pirtī iešanas seansus un Līgas Reiteres vadībā iepazīt Latvijas ārstniecības augus, savvaļas aptieku, zaļās receptes un citas brīnišķīgas lietas par augiem, kas aug mums apkārt. Savukārt vakarpusē visi tika aicināti atkal pulcēties Līgo kalnā, kur brīnišķīga, krāšņa saulrieta fonā notika muzikāli vokālās apvienības “Rūnas” koncerts. Bet pēc koncerta visi sanākušie tika aicināti draudzīgā logā ieņemt vietas ap ugunskuru, lai turpinātu vakaru ar sadziedāšanos ap ugunskuru. Sadziedāšanos vadīja gan Griškānu pagasta čigānu dziesmu ansamblis “Čarger”, gan folkloras kopa “Zeiļa”, gan slavenais Lietuvas pirtnieks Vladas Jokubauskas, gan ģitārspēles meistars un solists Viktors Zaharovs, savukārt pārējie labprāt dziedāja līdzi dziesmām, kas bija jo īpaši pazīstamas un sirdij tuvas. Izskanēja dziesmas dažādās valodās un no dažādām kultūrām, saulrieta fonā un ugunskura liesmu gaismā radot patiesi maģisku atmosfēru. Bet, kad saule bija rietējusi un debesis sedza melna tumsa, gaisā tika palaistas debesu laternas, simbolizējot ugunskura liesmiņas...
1pirts festivls latgal ozolpriens 21072017 26 20170801 1798774453

22.jūlijs bija centrālā festivāla diena, kas sākās jau 5:03 rītā līdz ar saullēktu un rīta mošanās rituālu slavenās Aglonas pirtnieces Anitas Reščenko vadībā. Visas dienas garumā notika dažādas un daudzveidīgas lekcijas, semināri un meistarklases – festivāla īpašais viesis – pirtnieks, grāmatu par pirti autors Ivans Ivakins, vadīja lekcijas gan pirts mīļiem, gan pirts jomas profesionāliem. Jāsaka, ka Ivanu satikt vēlējās daudzi un uz viņa lekcijām, meistarklasēm pulcējās liels klausītāju un dalībnieku pulks. Jogas meistare Aļona Pavlova dāmas lutināja ar rīta jogu. Festivāla apmeklētājus priecēja arī pirtnieks, masieris un Praktiskās Pirtniecības skolas vadītājs Romualds Lamsters. Pirtnieki un masieri no Jelgavas puses Lienīte un Jānis Zustrupi, pirtniece Solveiga Arnīte, pirtnieks Viktors Glinskis no Rēzeknes, Pirtsskolas Rēzeknes filiāles mācekles Marija Kozlova un Ilze Vabale, pirtnieks Armands Virsis, Latvijas Pirts savienības valdes loceklis Juris Kraucis, “Kalna pirts” pirtnieki Ainārs Dārznieks, Sarmīte Baumane un Dzintra Abarone, pirtnieks, daudzu pirts festivālu organizators, daudzu pirts konkursu uzvarētājs, kā arī žūrijas loceklis Vladas Jakubauskas no Lietuvas, piedāvājot lekcijas, meistarklases, izglītojošus seminārus, praktiskas nodarbības, masāžas un citas procedūras, ļaujot apmeklētājiem izvēlēties to, kas pašiem tuvāks. Festivāls ļāva apmeklētājiem saprast, ka pirtij ir liela saistība arī ar skaņām, ko savās lekcijās pastāstīja un parādīja pirtnieks, skaņu terapijas meistars Arnis Čakšs, stāstot par harmonizējošām skaņām pirtī, un mūzikas pasniedzējs, muzikants, mūzikas instrumentu izgatavotājs Gunārs Igaunis, vēstījot par instrumentu izmantošanu pirtī. Pasākuma ietvaros bija iespējams piedalīties lekcijā “Ievads aromterapijā”, uzzinot par ēterisko eļļu burvību, to lietošanas niansēm, salikumiem dažādiem dzīves gadījumiem, ko vadīja aromterapijas speciāliste Sanitas Puncule. Vēl Sanita, kopā ar nutricioloģijas speciālisti ar 10 gadu pieredzi Vinetu Meduņecku, apmeklētājus iepazīstināja ar PH brīnuma fenomenu un lekciju par dzīvā ūdens dziedinošo spēku. Tāpat netika aizmirsts arī par tādu būtisku lietu, kā pirts tīrīšanas līdzekļi, par ko stāstīja tirdzniecības markas “Binatec” zinātniskā konsultante Ludmila Isajeva. Dienas garumā darbojās arī daudz un dažādas meistarklases un radošās darbnīcas – pērļošanas meistarklase, ķermeņa apzīmēšana ar hennu, pirts dzērienu un pirts skrubīšu pagatavošanas darbnīcas, ziepju, dāvanu maisiņu un pirts gariņa, pirts zāļu paklāju un kļavu lapu cepuru izgatavošanas darbnīcas.

1pirts festivls latgal ozolpriens 21072017 46 20170801 1961250527

Dienas garumā notika arī vairāki koncerti, kuros uzstājās Rēzeknes novada folkloras kopas, tautu deju kolektīvi, vokālie un vokāli – instrumentālie ansambļi, veidojot krāšņu, interesantu un bagātu pasākuma kultūras programmu. Ozolaines Tautas nama sieviešu vokālais ansamblis “Nadežda” šoreiz iejutās aktrišu lomā, izpildot patiesi interesantu un humora pilnu komiķes Jeļenas Stepaņenko humoresku. Pēcpusdienā notika īpašs bērnu koncerts, kurā uzstāties bija ļauts tikai mazajiem talantīgajiem māksliniekiem. Vakara koncertā ar pirts tērpu modesskati priecēja Rēzeknes Tehnoloģiju Akadēmijas Inženieru fakultātes studiju programmas “Apģērbu dizains un tehnoloģija” studentu speciāli šim pasākumam radītie darbi, modesskati papildināja arī krāšņi Aglonas pirtnieces Anitas Reščenko un “Kalna pirts” pirtnieces Sarmītes Baumanes tērpi. Dienas laikā notika pirts meistarības konkurss, kurā galvenais apbalvojums bija unikāla, ar rokām darināta koka balva “Ozolpēriena meistars 2017”. Konkursā piedalījās Jelgavas puses pārstāvis pirtnieks Jānis Zustrups, Rīgas pirtsskolas pārstāvis Armands Virsis un Rēzeknes pirtsskolas pirtnieks un viens no festivāla organizatoriem Viktors Glinskis. Visi dalībnieki konkursa noslēgumā ieguva vienādu punktu skaitu. Bet, tā kā uzvarētāja kauss bija tikai viens, vakara koncerta laikā pusnopietnās, pusnenopietnās izdarībās tomēr tika noskaidrots 1. pirts festivāla Latgalē kausa ieguvējs - un par to kļuva Armands Virsis!

1pirts festivls latgal ozolpriens 21072017 2 20170801 1402661167

Vakars turpinājās ar dančiem, kurus vadīja folkloras draugu kopa “Vīteri”, pulksten 21:00 skatuvi pārņēma dziedošās Igauņu ģimenes lustīgie mūzikas un dziesmu ritmi, bet zaļumballi spēlēja populārais šlāgerduets Inga&Normunds. Par pirmo vakara kulmināciju kļuva ugunsdeja plkst. 23:00, kad ārā bija kļuvusi pavisam tumšs, bet pusnaktī visus klātesošos pārsteidzām ar uguns skulptūru, ko veidojis mūsu pašu puses talantīgais uguns skulptūru mākslinieks Gundars Kozlovskis.
1pirts festivls latgal ozolpriens 21072017 36 20170801 1515238222

Tāpat kā iepriekšējā diena, svētdiena sākās līdz ar saullēktu 5:05 no rīta, pirtnieces Anitas Reščenko vadībā ļaujoties enerģētiskajam rituālam rīta rasā. Arī svētdien pirmajā dienas daļā turpināja darboties pirtis, speciālisti, procedūras un lekcijas. Bet jau pusdienlaikā visi tika aicināti pulcēties skaistajā “Līgo” kalnā, kur notika festivāla noslēguma pasākums. Pirtniekiem un visiem meistariem, kuri piedalījās festivālā, dāvinājām īstus ozoliņus, ko vest sev līdzi, iestādīt, kopt un izaudzēt par piemiņu no šī pasākuma un kā kompensāciju dabai par to zaļumu, ko pirtnieki paņem no dabas, gatavojot pirtsslotas. Noslēguma ceremonijas laikā visiem tika piedāvāts arī “brīvais mikrofons”, lai varētu dalīties ar savām emocijām, iespaidiem, ieteikumiem. Bet pasākuma noslēgumā dalībnieki ķērās pie ziedu paklāja veidošanas, izveidojot un ietērpjot ziedos un zālēs to valstu kontūras, kuru meistari šajā festivālā bija pārstāvēti.
Ar patīkamām sajūtām, atzinību un lielisku sajūtu sirdī ir pagājis pirmais pirts festivāls Latgalē “Ozolpēriens 2017”. Neapšaubāmi milzīgs prieks ir arī par labvēlīgajiem laikapstākļiem, kas mūsu festivālu un tā apmeklētājus patiesi lutināja, kaut uz pāris dienām ļaujot sajust, ka ārā patiešām ir vasara. Ļoti daudziem gribas pateikt lielu un ļoti lielu paldies par ieguldīto darbu, par savu laiku, par savu talantu un citām lietām, kas šo festivālu padarīja tik izdevušos. Paldies Ozolaina PII “Jāņtāpiņš” un Maltas vidusskolas struktūrvienības Liepu pamatskolas kolektīvam par dalībnieku ēdināšanas nodrošināšanu. Paldies senioru kluba “Uguntiņa“ dāmām, māksliniecei Nanditai Kirejevai, bārmenim Edgaram Provejam, folkloras kopas “Zeiļa” dāmām, Anitai Kairišai, Jeļenai Bondarei, Mariannai Zeltiņai par interesantu, daudzveidīgu, oriģinālu radošo darbnīcu un meistarklašu vadīšanu. Paldies visiem daudzajiem, lieliskajiem kolektīviem, kuri priecēja ar saviem priekšnesumiem. Paldies Ozolaines pagasta pārvaldes dalībniekiem, kuri palīdzēja izdarīt lielus un mazus darbus, lai pasākums izdotos, paldies visiem pirtniekiem un savu jomu meistariem, speciālistiem, kuri atrada laiku dažādiem pasākumiem tik bagātajā vasarā ierasties tieši pie mums. Protams, paldies arī brīvprātīgo komandai, kuri rosījās visu festivāla laiku, izpildot organizatoru lūgumus un rīkojumus! Protams, paldies par informatīvo atbalstu jāsaka portālam www.delfi.lv, Latgales reģionālajai televīzijai, Rēzeknes novada pašvaldībai, Pirts Savienībai un biedrībai “Latvijas Pirts”. Paldies sponsoriem: SIA “Lekon”, atpūtas kompleksam “Baldas ūdensdzirnavas”, SIA “Gravtex”.
Festivālu organizē Ozolaines pagasta pārvalde. Festivāla aktivitātes finansiāli atbalsta Rēzeknes novada pašvaldība, Latvijas Kultūras Ministrija un Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs „LATGALES NVO PROJEKTU PROGRAMMAS 2017 ” ietvaros, projekts “Pirts tradīcijas kā dažādas kultūras vienojošais elements”.

Fotogalerija - 1.diena: 21.07.2017.

Fotogalerija - 2.diena: 22.07.2017.

Fotogalerija - 3.diena: 23.07.2017.

 

Santa Ostaša
Ozolaines Tautas nama vadītāja

Festivālu organizē Ozolaines pagasta pārvalde.
Festivāla aktivitātes finansiāli atbalsta Rēzeknes novada pašvaldība un Latvijas Kultūras Ministrija un Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs „LATGALES NVO PROJEKTU PROGRAMMAS 2017 ”ietvaros, projekts “Pirts tradīcijas kā dažādas kultūras vienojošais elements”.

Untitled 1

 

AFIŠA

 MA2

kontakti

AVIZE

 facebook logo  instagram twitter logo dr lv youtube logo

Aptaujas reuzltati

Identitātes Grāmata 2021


OZOLAINES KARTE


Gramatas Kampishki muza logo


 

zirgi beksos
VPG Ambient 
 
 

Cookies

Copyright (c) Ozolaines pagasta pārvalde 2022